Dietetyczka zdradziła mi świetny patent na tzatziki. Ten sos jest smaczniejszy i zdrowszy niż klasyk
Tradycyjny sos tzatziki powstaje na bazie jogurtu greckiego. Produkt ten ma w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych, które wspomagają prawidłową pracę organizmu. Zawiera też jednak spore ilości tłuszczów nasyconych. Nadmiar tych związków w diecie może natomiast sprzyjać przybieraniu na wadze i prowadzić do rozwoju wielu problemów zdrowotnych. Dlatego osoby, którym zależy na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów powinny pomyśleć o włączeniu do swojego jadłospisu „odchudzonych” tzatzików. Smakują lepiej niż te klasyczne. Poza tym dostarczają znacznie mniej tłuszczu. Poza tym ich przygotowanie nie wymaga dużego nakładu pracy. Uwiniesz się ze wszystkim w 5 minut.
Jak zrobić „odchudzone” tzatziki?
Wystarczy dokonać drobnej modyfikacji w klasycznym przepisie na ten popularny przysmak i zamienić jogurt typu greckiego na skyr, który nie zawiera tłuszczu. Ma za to w swoim składzie sporo łatwo przyswajalnego białka (znacznie więcej niż klasyczny składnik sosu tzatziki). Warto przypomnieć, że odgrywa ono bardzo ważną rolę w procesie odchudzania. Przyspiesza przemianę materii oraz usuwanie toksyn z organizmu. Jednocześnie redukuje uczucie głodu i hamuje nadmierny apetyt. Tym samym zmniejsza ryzyko sięgania po przekąski między posiłkami, na przykład chipsy, ciasteczka, batony itp.
Przepis: Sos tzatziki w wersji fit
To świetny zamiennik tradycyjnego dipu na bazie jogurtu greckiego. Jest zdrowszy i smaczniejszy.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 10
Składniki
- 150 g skyru
- 1 zielony ogórek
- kilka gałązek kopru
- 2 łyżki śmietany
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówUmyj ogórek i zetrzyj na tarce. Odciśnij go z nadmiaru wody. Umyj i posiekaj koperek.
- Robienie sosuPołącz wszystkie składniki w misce i dokładnie wymieszaj. Dopraw całość solą i pieprzem do smaku.
Zdrowsze zamienniki popularnych produktów
Odchudzanie nie powinno wiązać się z restrykcyjnym ograniczaniem kalorii ani odmawianiem sobie przyjemności. Często kilka drobnych zmian w sposobie odżywiania może przynieść bardzo dobre efekty. Warto wprowadzić do jadłospisu zdrowsze zamienniki używanych na co dzień produktów. Śmietanę może z powodzeniem zastąpić jogurt naturalny, a gotowe mieszanki przypraw – miks ususzonych ziół. Dobrze jest też zrezygnować z kupowania słonych, wysoce przetworzonych przegryzek. W roli przekąsek lepiej sprawdzą się suszone owoce, chipsy z jarmużu albo innych warzyw. Trzeba przy tym pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów (minimum 2,5 litra w ciągu doby), a także aktywności fizycznej.